Co to jest styl boho? Wnętrza w stylu boho.

sprig-zdjecie-blog-styl-boho-2

Przede wszystkim swoboda. Właśnie tym charakteryzuje się styl boho, który przywędrował do nas na początku drugiej dekady XXI wieku. Niczym styl hippisowski z lat 70. XX wieku, boho jest pełen luzu, kolorów, wzorów i wolności. Wolności w wyrażaniu siebie. Ten wyraz widoczny jest w ubiorze, wnętrzach i stylu życia. Boho to styl ludzi, dla których wolność ma ogromne znaczenie. Dlatego wnętrza boho są pełne wzorów, materiałów i fasonów, które pozornie do siebie nie pasują. Ta niedbałość jednak jest całkowicie przemyślana. Mieszkania urządzone wielobarwnie, artystycznie i bez skrępowania są stworzone do wypoczynku w zgodzie z samym sobą. Nie ma tu miejsca na powagę i wyniosłość. Tylko jak poprawnie urządzić mieszkanie w stylu boho?

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Skąd w ogóle wzięło się określenie „boho”? Chociaż kojarzone jest z kulturą hipisowską, to swój początek zawdzięcza grupie artystów z XIX wieku. Nie byli to pierwsi lepsi artyści. Byli to pisarze, malarze, muzycy i aktorzy, którzy nie wpisywali się w ówczesne ramy życia nomadów. XIX wiek pełen artystycznej cyganerii i przypadkowych spotkań, zakrapianych alkoholem. Ta swoboda z prymitywną nonszalancją była na tyle egzotyczna, że zaczęła się podobać szerszemu gremium. Tak rodziły się początki stylu boho. Przez koleje lata, stosowano kolejne zasady, które określały stylizacje boho. Początkowo moda w stylu boho dotyczyła ubioru. Jednak szybko zaczęła dotykać także pozostałych sfer życia. To dało początek modzie na wnętrza boho.

Różne rodzaje stylu boho

Nie ma jednego stylu boho. Na przestrzeni wieków ten trend stykał się z różnymi stylami. Dlatego dziś wyróżniamy różne rodzaje boho. Pierwszy z nich to typowy marokański styl, pełen kolorów i plecionek. Drugi – ludowy, pełen wzorów i symboli. Trzeci rodzaj z kolei to najbardziej uwspółcześniony i upowszechniany styl z wpływami skandynawskimi, czyli scandi boho. Jednak każdy rodzaj to przejaw dużej swobody i dowolności w zestawianiu ze sobą różnych kształtów, wzorów i kolorów.

sprig-zdjecie-blog-styl-boho-10
sprig-zdjecie-blog-styl-boho-11
sprig-zdjecie-blog-styl-boho-12

Wnętrza boho – jak urządzić

Bez wątpienia styl boho jest jednym z najmodniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze swobodzie w zestawianiu ze sobą różnych mebli, dekoracji i dodatków. Ta swoboda i ten luz to niczym nie zmanierowana awangarda, która cieszy oczy i wyzwala radość poprzez żywe kolory i naturalne materiały. Niewątpliwe są one jednymi z charakterystycznych elementów dla tego stylu.

Wnętrza boho – kolory

To, czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach to kolory. Mocne czerwienie, niebieski, brąz i inne odcienie orientalnej palety barw są podstawowymi kolorami we wnętrzach boho. Jednak nie mogą one przytłaczać wnętrza. Dlatego świetnym tłem dla nich są stonowane, pastelowe kolory. Świetnie sprawdza się do tego zgaszony żółty, patynowy czy delikatna mięta.

sprig-zdjecie-blog-styl-boho-5

Styl boho we wnętrzach – wzory

Stylizacje boho są pełne wzorów i ornamentów. Dominują tu marokańskie arabeski i orientalne naszycia. Zestawione z ludowymi haftami tworzą stylowy misz-masz. Stylizacje mieszkań w stylu boho są pełne ciepłych dekoracji i pamiątek, dla których idealne tło stanowią pstrokate tapety lub te o geometrycznych wzorach. Podobnie jak płytki ceramiczne. Świetnie sprawdzają się też parkiety w jodełkę, na których nie brakuje grubych, gęstych dywanów. Jednak urządzając wnętrza boho nie możesz zapominać o naturalnych materiałach.

Materiały w stylu boho

Trzymając się zasad stylu boho musisz pamiętać o materiałach. Odgrywają one bardzo ważną, jak nie najważniejszą rolę we wnętrzach. Dominować tu mają szlachetne gatunki drewna, najlepiej drewna egzotycznego jak teak, mahoń czy palisander, a dla scandi boho także solidny dąb. Nie może tu zabraknąć plecionek z rattanu, wikliny czy bambusa. Połączenie mebli z solidnego drewna z lekkimi dodatkami świetnie się ze sobą komponuje, a wnętrze nie przytłacza.

sprig-zdjecie-blog-styl-boho-3

Meble w stylu boho

Urządzając wnętrza boho, trzymając się zasad stylu, o których pisaliśmy powyżej, wybierz odpowiednie meble boho. Proste kształty foteli, drewniane ławki czy krzesła nie dla każdego będą wygodne. Jednak w takich wnętrzach nie może braknąć miękkich dodatków. Dlatego siedziska wzbogać kolorowymi poduszkami, kocami i pledami. Dzięki temu uzyskasz wysoki komfort, a jednocześnie wzmocnisz charakter wnętrza.

Obok mebli, nie może zabraknąć rattanowych czy bambusowych lamp. Zaprojektowane w luźnej formie, wykonywane najczęściej przez rzemieślników lampy boho idealnie dopełniają przestrzeń, urządzoną w tym klimacie. Co więcej, żadna z tych lamp nie musi być zrobiona „od linijki”. Dopuszcza się nierówności i nonszalancję.

sprig-zdjecie-blog-styl-boho-6

To, czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach, to także mnogość dodatków. Na przykład ceramicznych waz i półmisków, świeczniki, patery a także donice. Modne są nawiązania do poprzednich kultur, światowych religii i tradycji. Świetne są także kompozycje różnych plakatów i obrazów z tematyką popkultury, przedstawionej w groteskowy sposób.

Wnętrza w duchu boho to także mnogość roślin i kwiatów. Po pierwsze pozwalają wprowadzić do wnętrza dużą ilość intensywnych kolorów w naturalny sposób. Po drugie tworzą przyjemną atmosferę i sprzyjający wypoczynkowi klimat. Dlatego rośliny możesz umieszczać niemal wszędzie. Postaw kwiaty na parapetach i w wolnostojących kwietnikach. Zawieś je w doniczkach sufitowych i makramach. Ustaw na podłodze i nie ograniczaj się. 

sprig-zdjecie-blog-styl-boho-4

Wnętrza w stylu boho – czym jest styl boho

Wiesz już, czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach. Dlatego wiesz też, czemu jest on tak popularny i lubiany. To styl wolnych dusz – ludzi, którzy chcą wyrażać siebie w swobodny sposób. Ten styl przyciąga wszystkich, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań i nie lubią poważnych, perfekcyjnych pomieszczeń. Boho jest dla wszystkich, którzy odnajdują się w poukładanym nieładzie. Dla wszystkich, którzy potrafią cieszyć się prozaicznymi czynnościami i banalnymi przedmiotami. Nie trudno jest urządzić eklektyczne mieszkanie w duchu boho. Jedyne czego musisz przestrzegać to zasad, o których napisaliśmy powyżej. Jak już to zrobisz, to pochwal się zdjęciami ze swojego wnętrza boho, a jeśli masz jakieś uwagi, napisz je w komentarzu pod tym artykułem. 

Twój koszyk
Scroll to Top